Occupy Wall Street Modası

Biz, 17 Eylül’de başlayıp Dünya’ya yayılan Occupy Wall Street (Wall Street’i İşgal Et) eylemini kurumsal şirketlerin açgözlülüğü ve fesatlığınına karşı bir başkaldırı olarak düşünürken, eylemin bir moda şovuna dönüşmüş olduğunu neredeyse kaçırıyorduk…

Women’s Wear Daily‘nin aşağıdaki resimdeki beyefendiyi haftanın adamı seçerek kıyafetini analiz edip A- vermesiyle,  biz de hayatın pop’unu görmek isteyen tarafımızla, internette Occupy Wall Street modasını analiz eden haberleri ve olayları derledik:

1. GQ’nun “The Hipster Cop” Röportajı: Aşağıda gördüğünüz fotoğraf, Wall Street protestoları sırasında çekildi ve internete düşmesiyle dijital medyayı takip eken birçok kişiye eğlenceli anlar yaşattı. (Mesela şu sitede “hipster cop” şakalarını bulabilirsiniz.) Görmeye alıştığımız polis memuru imajından çok uzakta, dar ceketi, ince kravatı ve sofistike gözlükleriyle dikkatleri üzerine toplayan Memur Bey’in kimliği The New York Times tarafından 45 yaşındaki Rick Lee olarak tespit edildi.Bunun üzerine GQ kendisiyle moda üzerine şurada yer alan  röportajı yaptı.

Rick Lee, bu sene Cadılar Bayramında en popüler kostümler arasına girmesi beklenen “Hipster Cop” tarzının oluşmasında Ralph Lauren ve Burberry’nin çok büyük payı olduğundan bahsederken, eylem yapanların tarzlarını çok “grunge-y” bulduğunu ve hiç beğenmediğini belirtti.

2. The New York Times: Şuradaki galeriden tüm 12 stile ulaşabileceğiniz galeriden bizim seçtiklerimiz şunlar:

38 yaşında bir video editörü olan Sue Mi Ko, kurumsal açgözlülüğü protesto etmek için eyleme katılmış.

23 yaşındaki enstürman yapımcısı Nathan Torrence ise tayt giymenin kendini iyi hissettirdiğini söylemiş. Bazı şeylerin farklı olması gerektiğini savunuyor.

3. DNAinfo.com: Manhattan’ın yerel haberlerini veren internet sitesi ise şuradaki haberinde protestocuların arasında en çok gözlemlenen stil ve parçları şunlar olarak belirtmiş: 60′ların sonlarındaki anti-moda hareketini hatırlatan vintage parçalar, 70′lerin glam-rock androjeni, 90′ları anımsatan grunge parçalar, Steampunk ve Crust-Punk aksesuarlar, eski pazen gömlekler, bilekte botlar, geleneksel şallar, yağmurluklar.

   

 

 

 

 

 

 

4. Suits for Wall Street Oluşumu: Aşağıda izleyeceğiniz videoda da göreceğiniz gibi “fikirlerin savaşında, estetik de önemlidir” diyen bir grup, “Say It In Style, Say It In A Suit”  (Söyleyeceğinizi tarz sahibi olarak ifade edin, takım elbise içinde ifade edin) sloganıyla (hmm, bu işte Barney Stinson’nın bir parmağı olabilir mi acaba?) 15 Ekim’de Liberty Meydanı’ndaki herkese takım elbise dağıtmak üzere bir oluşum başlattı. Amacı, taktiksel bir kamuflaj yapıp ciddiye alınmak. Protesto ettikleri konsept düşünülürse, biraz ironik bir yaklaşım olmuş.

5. Hot Chicks Occupy Wall Street: Steven Greenstreet’in vimeo’ya koyduğu “Hot Chicks Occupy Wallstreet” (Seksi kızlar Wall Street’i işgal etti) başlıklı  aşağıdaki videoda dikkat çeken Wall Street eylemcilerini izleyebilirsiniz:

Hot Chicks of Occupy Wall Street from Steven Greenstreet on Vimeo.

Yorum Yap

Bİr de bunlar var

Paylaşmak Güzeldİr

About Author

Bir Cevap Yazın

Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes