internet oyun — 17 Ekim 2011
The Sims Social Farmville’i Geçti!

20’li yaşlarınızdaysanız, geçmişte herhangi bir Sims versiyonunu oynamamış olmanız biraz zor. (11 yıl önce ilk piyasaya sürülmesinden itibaren 140 milyonun üzerinde kopya satan bir oyundan bahsediyoruz.)  Bilgisayar oyunlarının önce konsollara, sonra cep telefonlarına ve en son olarak da Facebook’a yenildiği bir dönemde Sims’in yaratıcısı Electronics Arts da doğru olanı yaptı ve The Sims Social’ı Facebook profillerimize taşıdı!

Bu yazı yazıldığı sırada 42.3 milyon aktif kullanıcısı olan ve Eylül ayında aktif kullanıcısı sayısının 66, 560, 159 kişiye ulaştığı The Sims Social, efsane oyun Farmville’i geçti bile!

Eylül-Ekim 2011'de The Sims Social Aktif Kullanıcı Sayısı

Karakterinizin dış görünümünü yaratıp, karakter özelliğiniz için yaratıcı, kötü adam, sosyetik, rockçı, romantik, içine kapanık, para babası, inek veya atletikten birini seçtikten sonra vasatın altında bir ev ile oyuna başlıyorsunuz.

Yemek, uyku, temizlik, tuvalet ve eğlence gibi insani ihtiyaçları belirli süre zarfında yerine getirme zorunluluğunuz bilgisayar oyunlarında olduğu gibi yine var. Bir de bunlara, arkadaşlarınızı ziyaret ederek arttıracağınız sosyalleşme ihtiyacı ekleniyor. Çevrenizin geniş olması oyunda size oldukça fazla avantaj sağlıyor. Görevleri yerine getirmek, hatta bir oda yapmak için bile arkadaşlarınızın yardımına ihtiyacınız var. (tabi yeterince gerçek parayla alınan simcash’iniz varsa durum değişiyor)

Maslow’un ihtiyaç üçgeni böylece tamamlanınca “inspired” oluyorsunuz ve para kazandıran aktivitelerden %50 daha çok para kazanıyorsunuz.

The Sims Social’ın başından kalkmanızı zorlaştıran en önemli etkenlerden biri evinizi düzenlemenin müthiş zevki. Bilgisayar oyununa kıyaslayınca, dekorasyon olanaklarınız daha kısıtlı. Örneğin evinize 2. katı çıkamıyorsunuz ve oda şekil ve boyutları sadece size sunulan seçeneklerden ibaret. Birkaç hafta öncesine kadar da oyundaki tüm oyuncuların sahip oldukları arsa aynı büyüklükteydi. Oyuna yeni eklenen bir özellikle artık evinizin etrafındaki arsaları da satın alabiliyorsunuz.

Bunun haricinde dekorasyonda kullanacağınız objelerin çeşit ve renkleri yeterli ancak bir kullanıcı olarak fiyatlarının el yaktığını itiraf etmem gerekiyor. Beğendiğiniz ve aklınızdan çıkaramadığınız objelere sahip olmak için de bilgisayarın başından kalkmayıp sürekli oyun oynayıp para kazanmanız gerekiyor.

Sims evlerine yaptıklarıyla yaratıcılığın sınırlarını zorlayan insanlara örnekleri aşağıda görebilirsiniz:

Ayrıca, Ekim ayına girmemizle özellikle Amerika’da çok yaygın olan Cadılar Bayramı çılgınlığı The Sims Social’ı da fena halde vurdu. Dükkana eklenen cadılar bayramına özel objelerle evinizi dekore edebilir, karakterinize de çeşitli kostümler giydirebilirsiniz.

Sosyal oyunları çoğunda olduğu gibi, bu oyunu oynamanın sizin zekanızı arttırmayacağını, reflekslerinizi veya stratejik düşünme kabiliyetinizi geliştirmeyeceği bir gerçek. Ancak eviniz, yaşam tarzınız ve ilişkileriniz üzerinde sanal da olsa kontrol sahibi olmak, dekorasyon konusunda yaratıcılığınızı kullanmak ve iyi vakit geçirmek istiyorsanız The Sims Social tam size göre olabilir, denemeden geçmeyin.

Son not: Herhangi bir Sims bilgisayar oyununu oynayanlar bilir, her yerde bulabileceğiniz oyun hileleri sayesinde hayatınız çok kolaylaşabiliyordu. Maalesef The Sims Social da bu zevkten mahrum ediliyoruz.   Zamanı hızlandırarak daha çabuk enerji elde etme hilesini deneyip, oyunun yaratıcıları tarafından oyuna erişimi kısa süreliğine engellenen biri olarak, kimseye bunu yapmasını önermiyorum. Yani anlayacağınız The    Sims Social dünyasında uyanık kötüler değil, sadece zenginler kazanıyor!

Yorum Yap

Bİr de bunlar var

Paylaşmak Güzeldİr

About Author

Bir Cevap Yazın

Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes