TV — 29 Mart 2012
Mad Men 5. Sezon İlk Bölüme Damga Vuran Sahne ve Bu Sezonda Bizi Bekleyenler

Eğer Mad Men’in 5. Sezon prömiyerini izlediyseniz, aklınızda en çok kalan sahnenin Megan’ın Don’a doğum gününde tüm “arkadaşları”nın önünde 60’ların klasik Fransız şarkısı Zou Bisou Bisou’yu küçük bir dans showuyla söylediği sahne olduğuna eminiz!

Eğer bölümü izlediğinizden beri bu şarkı ve sahne aklınızdan çıkmıyorsa aşağıdaki video’yu huzurlarınıza sunuyoruz.

Ancak Mad Men’in çok katmanlı bir dizi olduğunu düşününce bu sahneyi sadece eğlenceli, ‘glee’vari bir performans olarak görmemek lazım. Pazar akşamı yayınlanan sezon prömiyerinde oldukça önemli bir yer kaplayan bu sahne, karakterler ve 5. sezonda olabilecekler hakkında ipuçları veriyor.

Mesela, Megan şarkıyı söylerken Don’un oturduğu konum ve oturma şekline dikkat ederseniz sanki bir sorgu odasında işkence yapılmak üzere oturan bir mahkuma benzetebilirsiniz. Zaten tüm performans boyunca gülümsemeye çalışsa da, durumdan diğer izleyiciler kadar zevk almadığını yüzündeki garip ifadeden ve bakışlarından anlamak çok zor değil.

4 sezon boyunca gözünü kırpmayarak Don Draper’ı izleyenlerdenseniz bunun sebebini anlamakta pek zorlanmış olamazsınız. Çünkü Don Draper hem sürprizleri sevmez, hem ilgi odağı olmaktan kaçınır(çok dikkatli bakarlarsa Dick Whitman’ı göreceklerini düşünüyor olabilir), hem de kendi kontrolü dışında gelişen olaylardan hiçbir zaman memnun kalmamıştır(müşteri toplantılarında nasıl kendi istediği zaman toplantıya girip çıktığını ve nasıl toplantının seyrini kendisinin belirlediğini düşünün.). Yani aslına bakarsanız Megan’ın Don için hazırladığı bu doğum günü hediyesi Don’un alıştığı düzenin çok dışında. Bundan bizim çıkardığımız sonuç Megan’ın bu sezon diziye sadece güzel bir yüz olarak değil, onun ötesinde Don’u kendi kurduğu ver herkesin ayak uydurmasını beklediği düzenden dışarıya çıkmaya zorlayacak bir etken olarak girdiği. Sezon boyunca başarılı olup olamadığını beraber izleyeceğiz.

Don’un bu değişimle mücadele etmesini bekliyoruz. Örneğin partiden sonra Megan’a “Böyle şeylere para harcama!” demesi bize Megan’ın heyecanına kapılıp dizginleri elden bırakmak istemediğini gösteriyor. (Ama bu tepkideki “baba” çağrışımını kendisi de bir gün fark edecek olursa bu sefer içine gireceği yaşlılık kompleksiyle mücadele etmek durumunda kalabilir)

Don’un bu muhtemel değişiminden Peggy nasıl etkilenir bunu da merakla bekliyoruz. Bu bölümde müşterilere karşı daha sabırlı olma özelliğiyle değişimin sinyalini veren Don’dan Peggy’nin pek de memnun kalmadığını gördük. Peggy dizide içinden geçtiği süreçler açısından oldukça önemli yer kaplayan bir karakter. Ayrıca Don’u da en iyi tanıyan ve anlayan kişilerden biri. Örneğin Megan’ın performansı bittikten sonra bu durumu garip bulan yalnızca Peggy vardı. Herkes alkışlarken şaşkın bakışlarla sahneye bakmasını kaçırmış olmanız imkansız. (Eğer ayıp olmayacağını bilse Don da aynı böyle bir tepki gösterirdi.) Bununla beraber, Megan Peggy’e ilk sürpriz parti fikrinden bahsettiğinde Peggy’nin, ‘Don sürprizlerden nefret eder’ demesinden de Don’u ne kadar iyi tanıdığını anlamış oluyoruz. Bu sebeple Don’un karakterinde olan her değişikliğin yansımasını Peggy’nin üzerinde görmek kaçınılmaz olacak.

Ayrıca Megan, etkisini yalnızca Don Draper üzerinde göstermeyeceğe benziyor. Megan’ın performansı sırasında erkek karakterlere dikkat ederseniz, hepsinin yüzündeki sarkastik ifadeyle beraber imrenmeyi de görebilirsiniz. Megan’ın bu spontane, cesur ve tüm dikkatleri üzerine çeken performansı onlara Don’un sahip olduğu ama kendilerinde olmayan şeyi hatırlatıyor: gençlik.

(Ara Not: 5. Sezonun ışıklandırmasına dikkat eden bazı eleştirmenler, bu sezon gün ışığını çok görebileceğimizi, bu ışığın da karakterlerin gerçek hallerini, tüm çıplaklığıyla bize göstereceğini söylüyorlar. Tabi buna kırışıklıkları da dahil.)

Performansın olduğu partiden sonraki iş gününde herkesin bu olayla dalga geçmesi ise bu imrenmenin reddedişi olarak düşünülebilir.
Don’la ilk dalga geçenlerden biri olan Roger Sterling’in karısına dönüp “sen neden böyle şarkı söylemiyor musun?” diye sorması (ardından hak ettiği “sen neden o adama benzemiyorsun? cevabı ise bambaşka bir hikaye) ile evliliğini, karısını ve ileride neler olacağını sorguluyor. Lane Pryce ise komedik bir kabareyle Joan’a olanları anlatsa da, içinde bulunduğu çaresizliği, bulduğu cüzdanın içinde resmini görüp hayran kaldığı genç hanımı arayıp bir şeyler koparmaya çalışmasından anlayabiliyoruz. Ayrıca telefonda kadına sonsuza kadar bu ofiste olacağını söylüyor. Karakterlerin yaşadığı bu uyanış 5. Sezona damgasını vurabilir.

Diğer taraftan Megan–yani Mrs. Draper- dışarıdan bakınca gençliğiyle beraber her şeyi olan bir kadın: güzellik, eğlence, cesaret, kariyer, harika bir eş ve başarı (sadece bir sekreterken Don Draper’ın karısı olmayı başardı). Dizinin sonlarına doğru Joan’un, ofisi ziyaret ettiğinde kapıda duran resepsiyoniste, “bir zamanlar senin gibi bir kız tanıyordum, şimdi her şeyi var.” dediğini hatırlayın. Belki siz de bizim gibi ilk önce Peggy’den bahsettiğini düşünmüş olabilirsiniz. Ama bahsettiği kişinin Megan olma ihtimali oldukça yüksek. (En azından kendinden bahsetmediğini biliyoruz: kocasından başka bir adamdan bir çocuğu var, kendi annesiyle mücadele etmeye çalışan yalnız bir anne, işinin güvende olduğundan emin değil) Bu sahneyle beraber, Megan’ın varlığının etkisini bu sezon yalnızca Zou Bisou Bisou performansını izleyenler üzerinde değil, tüm karakterler üzerinde hissedeceğimizi anlıyoruz.

Olaylara Megan tarafından bakarsak, Megan’ı partiden sonra Peggy’e “Sizin sorununuz ne? Hepiniz çok alaycısınız, hiç gülmüyorsunuz, sadece yapmacık olarak gülümsüyorsunuz” diye dert yanarken görüyoruz. Bu sözler, biz izleyicinin belki de ilk kez dışarıdan bir göz olarak hayran olduğumuz karakterleri yeni bir bakış açısıyla görmesini sağlıyor. Ayrıca bu özelliklerinin bulaşıcı olduğunu Megan’ın içinde bulunduğu ruh halinden anlamış oluyoruz. Hafızamızı zorladıkça Peggy’nin, Betty’nin ve daha başkalarının da bu salgından etkilendiğini anımsıyoruz.

Kısaca Mad Men’in 5. sezonu “A Little Kiss” bölümüyle bize sezonun devamı ile ilgili çok şey vaad ederek başlarken, tek bir sahnesiyle bile beyinlerimizde hem geçmiş hem gelecek ile ilgili fırtınalar estirmeyi başardı. Sezonun devamını heyecanla bekliyoruz.

Son bir not: Don Draper ile Joan arasındaki samimiyeti fark eden oldu mu?

Yorum Yap

Etiketler:,

Bİr de bunlar var

Paylaşmak Güzeldİr

About Author

Bir Cevap Yazın

Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes